Čo navštíviť v Istanbule?

Istanbul se nedá projít za jeden víkend, a tak se nedá ani do jednoho článku napsat všechno. Pokračujeme naším stručným průvodcem po Istanbulu a přinášíme další zajímavosti, co navštívit, a jak se pohybovat po Istanbulu.

Istanbul je dynamický, chaotický, živelný, obrovský, kontrastní, spojuje moderní se starodávným. Na jedné straně luxus, na druhé straně chudoba, moderní ženy v minisukních, ale i ženy zahalené. Na jedné straně bary a restaurace, puby na druhé straně velkolepé mešity. Má rozhodně svébytný styl.

Jak se pohybovat po městě?

Pěšky se po Istanbulu velmi nedá, jen v čtvrti Sultanahmed (Staré město). Město má perfektní rozvinutou dopravu, ale některé přesuny a zácpy města jsou nesnesitelné. Využívala jsem nejvíce metro, ale i busy. Někdy dokonce i trajekty, když jsem chtěla zažít zážitkovou plavbu, případně jsem potřebovala jít do odlehlejších částí.

Po příjezdu do města si třeba hned zakoupit Istanbulkart – tzv. čipová karta, kterou si nabíjíte a pak funguje jako tradiční jízdenka. Na zastávkách však nenajdete přesné časové harmonogramy, jen názvy linek, resp. čísla. Musíte mít staženou aplikaci.

Co vidět v Istanbulu ? 

Ortakoy mešita je jedna z nejkrásnějších a najikonickejších staveb v Istanbulu. Hrdě se pýší na břehu Bosporu a dohlédnout z ní na Bosporský most. Je to místrovské dílo. Okolní prodavači zpříjemňují okolí a atmosféru mešity, nabízejí čaj, kávu, nebo turecké speciality.

Ortakoy mešita pri Bosporskom moste
Ortakoy mešita

Taksim náměstí je pulzujícím srdcem Istanbulu. Všude vlají turecké vlajky a někde najdete menší stánky prodávající suvenýry, pouličních hudebníků. Momentálně tam staví mešitu v zázemí náměstí. Přes den tudy projde spusta lidí, Taksim je uzlem Istanbulu. V okolí se nachází mnoho restauraci a posezení. Z Taksim náměstí se můžete odvézt historickou tramvají až ke Galata tower.

V Istanbulu na každém rohu vidět přenádherné ikonické mešity, které jsou doslova historickým skvostem. Třeba je jen objevit. Z každého rohu na vás vyskočí nejaká památka.

taksim námestie, istanbul
Istanbul

V Istanbulu na každém rohu vidět přenádherné ikonické mešity, které jsou doslova historickým skvostem. Třeba je jen objevit. Z každého rohu na vás vyskočí nejaká památka.

mešita v istanbule, galata tower
Pohled na Istanbul

Grand bazar nikdo nemůže vynechat, nachází se v části Eminonu v historickém centru. Nabízí bohatou směs koření, oblečení, kabelek, věcí do domácností, sladkého, pochutin a mnoho jiného. Je vždy přeplnění lidmi, třeba si dávat pozor na kapesních zlodějů, kteří se vždy a všude najdou.

grand bazar, veľa ľudí v istanbule
Grand Bazar

Osoba, která bývá v Istanbulu umí zprostředkovat více informací o Istanbulu, my jsme tam byli jen na skok 🙂 No doufáme, že se tam vrátíme brzy a prineseme nové info.

 

Leave a Reply